Slovenija na razpotju: Ali bomo ukinili bakrene kovance?

Razprave o smiselnosti ukinitve bakrenih kovancev za 1 in 2 centa ter uvedbi zaokroževanja plačil na najbližjih pet centov so že nekaj časa vroča tema v Evropi. Osem držav evrskega območja je že sprejelo ukrepe za zaokroževanje, medtem ko Slovenija še vedno okleva. Kako dolgo bomo še vztrajali pri drobižu, ki je izgubil svoj prvotni pomen?
Evrski kovanci so bili uvedeni leta 2002, da bi se izognili prevelikemu zaokroževanju navzgor pri preračunavanju iz prejšnjih valut. V Sloveniji smo bakrene kovance dobili leta 2007 z uvedbo evra. Njihova vrednost je danes predvsem simbolična. Finska je že leta 2002 uvedla zaokroževanje na 5 centov, sledile so ji Nizozemska, Belgija, Irska, Italija, Slovaška, Estonija in Litva. Tudi izven EU, v državah kot so Avstralija, Nova Zelandija in Brazilija, so že prenehali z uporabo najmanjših kovancev.
Kaj pravi Slovenija?
Banka Slovenije ne nasprotuje razpravi o uvedbi zaokroževanja plačil, a poudarja, da je odločanje v rokah ministrstva za finance. Prednosti tovrstne spremembe so očitne: zmanjšanje manipulativnih stroškov na blagajnah, transportnih stroškov in manjšanje okoljskega odtisa.
Stroški in ekonomska učinkovitost
Bakreni kovanci so postali stroškovno neučinkoviti. Stroški njihove izdelave se gibljejo okoli njihove nominalne vrednosti. Banka Slovenije je razkrila, da se je leta 2007 skovalo več kot 44 milijonov kovancev za 1 cent in skoraj enako število za 2 centa. Z leti je potreba po novem drobižu upadala, kar dokazuje zmanjšana proizvodnja v zadnjih letih.
Vpliv na potrošnike in trgovine
Uvedba zaokroževanja bi zahtevala prilagoditve blagajniških sistemov, kar bi prineslo dodatne stroške. Vendar pa bi plačevanje s karticami omogočalo še vedno natančno obračunavanje vseh centov. Potrošnikom se svetuje, da sproti porabljajo kovance, saj so potrebni za vračilo drobiža v trgovinah.
Socialni in družbeni vidiki
Kljub ekonomskim prednostim ukinitve bakrenih kovancev, obstajajo tudi pomisleki. Brezdomci, ki zbirajo manj vredne kovance, bi lahko bili na slabšem. Dvomi glede zaokroževanja cen navzgor bi lahko zaskrbeli potrošnike, vendar bi ustrezna regulacija lahko zagotovila zaokroževanje na najbližjo vrednost.
Spletno uredništvo Toti Maribor



