Sova opozarja: Porast proruskih kibernetskih napadov v Sloveniji

Slovenska obveščevalno-varnostna agencija (Sova) je v svojem najnovejšem poročilu za leto 2024 izpostavila alarmanten porast proruskih kibernetskih napadov v Sloveniji. Poročilo navaja, da so se varnostne razmere v državi v zadnjih desetletjih bistveno poslabšale. Sova opozarja, da Evropi grozi vse večja potreba po novi varnostni strategiji in samostojni kolektivni obrambi, kar kaže na spreminjajoče se mednarodno varnostno okolje.
Postopna sprememba razmerja moči na svetovni ravni je posledica političnih, gospodarskih in varnostnih dejavnikov, ki vplivajo tako globalno kot regionalno. Kljub temu, da se krepi moč avtokratskih režimov, se hkrati zaostrujejo krizna žarišča po svetu. Med ključnimi dejavniki, ki oblikujejo varnostno okolje po mnenju Sove, so terorizem, ekstremizem, migracije, mednarodni organizirani kriminal, kršenje mednarodnih pogodb ter kibernetske in hibridne grožnje.
Slovenija kot potencialna tarča
Sova v svojem poročilu poudarja, da je Slovenija še vedno izpostavljena različnim vplivom, ki bi lahko ogrozili njeno nacionalno varnost. Širjenje islamistične propagande prek spleta, vojna v Ukrajini in zaostrene razmere na Bližnjem vzhodu so pomembni dejavniki, ki so v preteklem letu povečali teroristično ogroženost v Evropi. Radikalizacija mladih prek spleta pa ostaja resen izziv za družbo.
Porast hibridnih groženj
Hibridne grožnje prav tako pomembno vplivajo na varnostno sliko. Po mnenju Sove so dogodki, kot so napadi na telekomunikacijsko in transportno infrastrukturo med olimpijskimi igrami v Franciji, poškodbe podvodnih telekomunikacijskih tokov in samovžigi tovornih paketov na letalskih linijah, dokaz, da so nekatere države pripravljene sprejeti visoko ceno civilnih žrtev za dosego svojih ciljev.
Proruski haktivizem
Slovenija je postala tarča proruskih haktivističnih aktivnosti, ki so se izrazile skozi napovedi povračilnih ukrepov na družbenih omrežjih zaradi slovenske podpore Ukrajini v vojni z Rusijo. Haktivizem se je izkazal kot oblika dostopa do občutljivih podatkov in motenj informacijskih sistemov, kar je izpostavljeno kot ključna grožnja v poročilu Sove.
Tuje obveščevalne dejavnosti
Poleg proruske kibernetske aktivnosti je Sova opozorila tudi na tuje obveščevalne aktivnosti, usmerjene proti slovenskim interesom. Lansko leto je med izmenjavo zapornikov med Rusijo in zahodnimi državami agencija zaključila aktivnosti na protiobveščevalnem področju, kar je privedlo do aretacije dveh pripadnikov ruske obveščevalne službe v Sloveniji.
Vse te ugotovitve kažejo na potrebo po okrepljenih varnostnih ukrepih in mednarodnem sodelovanju pri obvladovanju teh groženj.
Spletno uredništvo