PolitikaSlovenija

Referendum: Zavrnjen zakon o dodatku k pokojninam za umetnike

Volivci v Sloveniji so danes zavrnili predlog zakona, ki bi izjemnim umetnikom omogočil dodatek k pokojninam. Več kot 92 odstotkov vseh udeleženih volivcev je glasovalo proti zakonu, kar je zadostovalo za dosego potrebnega kvoruma za zavrnitev. 

Po preštetju več kot 90 odstotkov glasovnic je bilo ugotovljeno, da je proti zakonu glasovalo več kot 360.200 volivcev, kar predstavlja 92,45 odstotka vseh udeleženih. Za zavrnitev zakona je bilo potrebnih 338.491 glasov, kar pomeni, da je bila zahteva za zavrnitev zakona presegla pričakovanja. Za uveljavitev zakona pa je glasovalo le 7,55 odstotka volivcev.

Volilna udeležba

Volilna udeležba je bila 25,15 odstotka, kar je po delnih in neuradnih podatkih. To pomeni, da je več kot četrtina volilnega telesa sodelovala pri odločanju o tej pomembni zakonodaji, ki bi vplivala na prihodnost pokojninskega sistema za umetnike.

Različni pogledi na zakon

Zagovorniki zakona so trdili, da bi dodatek k pokojninam spodbudil umetniško ustvarjanje in priznal prispevek umetnikov k družbi. Nasprotniki pa so opozarjali, da zakon ni pravičen do vseh poklicnih skupin in bi lahko obremenil že tako napet pokojninski sistem. Mnogi so izpostavljali potrebo po bolj celoviti reformi pokojninskega sistema, ki bi upoštevala posebne potrebe različnih skupin.

Predlog zakona je bil del širše razprave o priznavanju umetniških dosežkov in njihovem vplivu na družbo. Umetniki pogosto opozarjajo na finančne težave po koncu kariere, saj njihovi prihodki med delovno dobo niso vedno zadostni za zagotovitev ustrezne pokojnine. Nasprotniki pa so trdili, da bi se morala država osredotočiti na ustvarjanje bolj stabilnih delovnih pogojev za umetnike med njihovim aktivnim ustvarjanjem.

Izidi referenduma so pokazali, da je večina volivcev nasprotovala posebni obravnavi umetnikov znotraj pokojninskega sistema. Kljub temu ostaja vprašanje, kako najbolje podpreti umetnike, odprto in zahteva nadaljnjo razpravo.

 

Spletno uredništvo

Related Articles

Back to top button