Iz lokalnih medijev

Referendum o obrambnih izdatkih grozi z razkolom v koaliciji

Včerajšnja poteza koalicijske Levice, ki je sprožila pobudo za posvetovalni referendum o obrambnih izdatkih, bi lahko signalizirala morebitni razkol znotraj vlade premierja Roberta Goloba. Miro Cerar, nekdanji premier in zdaj dekan Pravne fakultete v Ljubljani, opozarja na zaplete, ki bi lahko sledili. Cerar pravi, da bi lahko referendum prinesel težave vladi, saj so v Sloveniji obrambna vprašanja in finance vedno občutljivi temi.

Možni učinki referenduma na koalicijo

Cerar poudarja, da bi se lahko zaradi referenduma povečale napetosti znotraj koalicije. Levica je že dolgo znana po svojih stališčih proti povečevanju obrambnih izdatkov, kar bi lahko povzročilo razdeljenost vlade pri nastopu na referendumu. To bi lahko vplivalo tudi na odnos Socialnih demokratov (SD) v tej zadevi.

Izzivi zakonodajnega procesa v predvolilnem času

Medtem ko se vlada pripravlja na izvedbo reform, se pojavljajo dodatne težave. Cerar meni, da je težko uvajati nove zakonodaje v predvolilnem času, saj opozicija izkorišča priložnosti za napade in kritike. Opozoril je tudi na slabo pripravljene zakone, ki povzročajo zastoje, kot je primer zakona o medicinski rabi konoplje, kjer je bilo vloženih več kot sto amandmajev.

Pravne in politične ovire pri sprejemanju zakonov

Cerar nadalje opozarja na problematične predloge, ki so lahko sporni z vidika ustave. Zakonodajnopravna služba državnega zbora pogosto izraža načelne pripombe o ustavnosti predlaganih zakonov. Primer tega je zakon o oploditvi z biomedicinsko pomočjo, kjer nekatere rešitve presegajo odločbo ustavnega sodišča.

Referendumska strategija opozicije

Cerar opozarja, da bo opozicija izkoristila vsako možnost za šibitev vlade, tudi s pobudami za referendume. Kljub temu, da bi bilo idealno, da dobri zakoni ne bi bili predmet referenduma, realnost političnega boja zahteva drugačen pristop. Opozicija bo z referendumskimi pobudami skušala izkoristiti morebitne šibkosti vlade.

Vse te politične manevre je treba skrbno spremljati, saj bodo vplivali na prihodnje politične odločitve in usmeritve države. Kako bo vlada premagala te izzive, bo pokazal čas, vendar je jasno, da bo prihodnje obdobje polno političnih napetosti in preizkušenj.

 

Spletno uredništvo Naša Primorska

 

Related Articles

Back to top button