Iz lokalnih medijev

Ptuj: Starši ogorčeni zaradi tretje podražitve vrtcev

Ptuj: Tretja podražitev vrtca v dveh letih

Ptujski mestni svet je na ponedeljkovi seji sprejel odločitev, ki je ponovno dvignila prah med občani. Vrtci na Ptuju, vključno s programom predšolske vzgoje Osnovne šole Ljudevita Pivka, se bodo podražili že tretjič v dveh letih. Mateja Lobenwein, ravnateljica Vrtcev Ptuj, je pojasnila, da so razlogi za podražitve predvsem v rasti stroškov dela in materialnih stroškov, kar je posledica demografskih gibanj. Občinska županja Nuška Gajšek je poudarila, da bo občina krila 60 odstotkov teh povišanj.

Razlogi za podražitve

Ravnateljica Mateja Lobenwein je izpostavila, da dvig cen ni posledica samovolje, temveč sledi metodologiji, ki upošteva zgolj relevantne stroške. Kljub temu se bodo cene programov v povprečju povišale za 2 odstotka, pri čemer bo cena programa za prvo starostno obdobje narasla za skoraj 3,5 odstotka. Gre za zvišanje s 707,14 evra na 731,14 evra. V drugem starostnem obdobju se bo cena dvignila z 566,48 evra na 577,47 evra, medtem ko bo tretje starostno obdobje doživelo manjšo rast s 525,05 evra na 531,37 evra.

Finančna bremena in odzivi staršev

Županja Nuška Gajšek je poudarila, da večina stroškov bremeni občino, saj bo ta pokrila 60 odstotkov podražitve. Starši bodo nosili 32-odstotno breme, medtem ko bo država prispevala zgolj 8 odstotkov. Svetniki so izrazili nezadovoljstvo z dodatnim finančnim bremenom na starše, pri čemer so podražitev zavrnili predvsem člani Gibanja Svoboda. Gajšekova je predlagala, da bi mestni svet v prihodnjem občinskem proračunu našel dodatne vire financiranja, ki bi starše vsaj nekoliko razbremenili.

Spremembe v pravilniku o denarnih pomočeh

Poleg podražitev vrtcev so svetniki potrdili tudi spremembo pravilnika o dodelitvi enkratne denarne pomoči ob rojstvu otroka. Zdaj bo do te pomoči upravičen tisti starš, ki ima skupaj z novorojenčkom stalno prebivališče v Mestni občini Ptuj. Višina pomoči se bo povečala s 150 na 200 evrov.

 

Spletno uredništvo Toti Maribor

Povezane objave

Back to top button