DružbaPolitikaSvet

Protesti v Španiji: Stanovanjska kriza na vrhuncu

Španija, članica Evropske unije z 48 milijoni prebivalcev, se sooča s številnimi izzivi, ki jih delijo tudi druge evropske države. Med temi so stanovanjska politika, centralizacija in nizka rodnost. Trenutno vlado vodi socialistični premier Pedro Sanchez, ki je znan po svoji kritiki Izraela ter nedavnem obisku Kitajske. Poleg tega letos mineva 50 let od padca totalitarnega režima generala Franca, kar v državi še vedno sproža mešane občutke.

Prva sobota v aprilu je bila v Španiji zaznamovana s protesti proti visokim cenam stanovanj v številnih mestih. Pod geslom Ustavimo stanovanjski posel so protestniki zahtevali cenovno dostopna stanovanja in opozarjali na negativne učinke množičnega turizma na stanovanjski trg. Zahtevali so ustavitev nepremičninskih špekulacij, povečanje števila socialnih stanovanj, prenehanje množičnega oddajanja stanovanj turistom in znižanje najemnin.

Vse več ljudi je prisiljenih porabiti več kot polovico svojih dohodkov za najemnino, medtem ko lastniki stanovanja pogosto oddajajo turistom. Naša izkušnja z najemom stanovanja v Madridu je bila podobna – visoke cene in zapleti pri najemu prek platform, kot je Airbnb.

Analiza stanovanjskega trga

Analitiki, ki jih navaja Slovenska tiskovna agencija, ocenjujejo, da bi Španija potrebovala približno 3,5 milijona dodatnih stanovanj, da stroški bivanja ne bi presegli 30 odstotkov razpoložljivega dohodka. Vendar je bilo lani dokončanih le nekaj manj kot 100.000 novih stanovanj, medtem ko se je število gospodinjstev povečalo za približno 330.000.

Za sobo v majhnem stanovanju, ki si ga na obrobju mesta delimo štirje, mesečno plačujem 500 evrov.

Študentska izkušnja

Študentka Lola opisuje svoje težave:

“Sem doma z juga, iz Murcije, za sobo v majhnem stanovanju, ki si ga na obrobju mesta delimo štirje, mesečno plačujem najemnino petsto evrov, k temu je treba dodati še elektriko, ogrevanje, internet …”

Stroški bivanja za študente lahko predstavljajo do 80 odstotkov njihovih prihodkov, k čemur prispeva tudi visoka šolnina.

Neučinkovitost nepremičninskega davka

Profesor Pablo Simon meni, da je stanovanjska kriza ena največjih notranjih težav Španije.

“Težave s stanovanji so prisotne v številnih zahodnih državah, a v Španiji so še posebej izrazite. Skoraj tri četrtine obstoječih stanovanj je v zasebni lasti, javnih in socialnih je zelo malo,” pojasnjuje Simon.

V letu 2023 so nerezidenti Evropske unije v Španiji kupili 27.000 nepremičnin, kar vodi do špekulacij in povečanega pritiska na trg. Vlada je napovedala 100-odstotni davek na nepremičnine za tujce zunaj EU, vendar je izvajanje kompleksno zaradi različnih pristojnosti na lokalni, regionalni in državni ravni.

Fenomen “praznih vasi”

Simon izpostavlja problem izseljevanja s podeželja, kar vodi v pojav praznih vasi.

“Največ težav je v regijah, kot sta Kastilja in Leon ter Aragonija, kjer se prebivalstvo stara, mladi pa se izseljujejo,” dodaja Simon. “Medtem ko imamo dobro prometno infrastrukturo, mnoge podeželske skupnosti ostajajo zapostavljene.”

Neenakost in gospodarske težave

Španija se sooča s povečano neenakostjo po epidemiji koronavirusa. “Vlada je sprejela nekaj ukrepov za zaščito najranljivejših, kot je zvišanje minimalne plače, vendar inflacijska kriza še dodatno poglablja težave,” pravi Simon. “Stanovanjska problematika, podražitve in migracije so tri glavne teme, ki najbolj skrbijo ljudi.”

Politične razmere in zunanji odnosi

Julija 2023 so bile v Španiji parlamentarne volitve, na katerih so zmagali desnosredinski, vendar niso uspeli oblikovati vlade. Mandatar je ponovno postal Pedro Sanchez, ki uspešno navigira med levim in desnim blokom ter ohranja koalicijo. Njegova politika do Katalonije in zunanjepolitična dejanja, kot je obisk Kitajske, kažejo na Sanchezove ambicije kot svetovnega voditelja.

Mislim, da je priložnost za neodvisnost v Kataloniji zamujena za naslednjih dvajset let.

Katalonija in Madrid

Sanchezova vlada je umirila katalonske težnje po samostojnosti z zakonom o amnestiji, medtem ko Madrid pod vodstvom Isabel Diaz Ayuso iz Ljudske stranke postaja vse močnejši gospodarski in politični center.

Družbeni in politični izzivi

Španija letos zaznamuje 50 let od smrti generala Franca. “Dediščina francizma še vedno vztraja,” pravi profesor Guillermo Fernandez Vasquez. Hkrati pa skrajna desnica v Španiji ne dosega pričakovane moči, saj se sooča z notranjimi dilemami in zunanjimi pritiski.

Sporočila s študentskega radia

Na madridski univerzi Carlos III. študenti ustvarjajo podkaste o aktualnih temah. “V podkastih pogosto razpravljamo o stanovanjskih težavah,” pravi študentka Paula. Študentke novinarstva Paula in Samanta pripravljata podkast o pop kulturi in modi, saj verjameta, da tudi ta področja potrebujejo osvežitev.

 

Spletno uredništvo

Povezane objave

Back to top button