Nova obremenitev za delodajalce: Financiranje jezikovnih tečajev za tuje delavce

Nova zakonodaja, ki je začela veljati v sredo, prinaša spremembe v zaposlovanju tujih delavcev v Sloveniji. Delodajalci bodo zdaj morali pokrivati stroške učenja jezika za tuje delavce v prvih šestih mesecih njihove zaposlitve.
Ta ukrep je del nove prenovitvene direktive, katere cilj je privabiti visoko kvalificirano delovno silo iz tujine. Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je nad dodatnim finančnim bremenom zaskrbljena, a kljub temu pozdravlja olajšanje pogojev za prihod strokovnjakov.
Noveli zakonov o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev ter o tujcih uvajata prenovitveno direktivo, ki omogoča večje možnosti za pridobitev začasnega dovoljenja za delo. Razširja se tudi sezonsko delo, ki bo odslej poleg kmetijstva omogočeno tudi v gostinstvu in turizmu.
Stališče Gospodarske zbornice Slovenije
Mitja Gorenšček, glavni izvršni direktor GZS, je poudaril, da so se na zbornici zavzemali za poenostavitev postopkov zaposlovanja tujcev, kar je zakonodajalec upošteval. “Veseli nas, da zakonodajalec prisluhne predlogom, ki pomagajo podjetjem pri hitrejšem zaposlovanju,” je zapisal v izjavi za javnost. Vendar je izrazil razočaranje zaradi dodatne obveznosti financiranja jezikovnega izobraževanja.
“V zadnjih dveh letih smo bili priča več kot desetim novim obremenitvam za gospodarstvo. Nova zahteva po financiranju jezikovnih tečajev je še eno breme za podjetja, ki zaposlujejo tujce,” je opozoril Gorenšček.
Posledice za podjetja
Za podjetja, ki že čutijo pritisk zaradi številnih novih obremenitev, bo dodatno financiranje jezikovnega izobraževanja predstavljalo še večji izziv. Kljub pozitivnim vidikom nove zakonodaje, kot je olajšan prihod visoko usposobljenih strokovnjakov, je dodatno finančno breme za mnoge delodajalce skrb vzbujajoče.
Medtem ko nova zakonodaja prinaša pozitivne spremembe za prihod tujih strokovnjakov, delodajalci opozarjajo na dodatne stroške, ki bodo zavezani k financiranju jezikovnega izobraževanja. GZS upa, da bodo prihodnji ukrepi uravnotežili obremenitve, s katerimi se sooča gospodarstvo.