
V Budimpešti je parlament sprejel zakon, ki prepoveduje vsakoletno parado ponosa, kar je sprožilo val protestov in mednarodne kritike. Zakon, ki ga je po hitrem postopku predlagala desna populistična vlada premierja Viktorja Orbana, je bil sprejet z 136 glasovi za in 27 proti.
Zakon uvaja denarne kazni do 500 evrov za organizatorje in udeležence, obenem pa dovoljuje uporabo programske opreme za prepoznavanje obrazov za identifikacijo kršiteljev.
Politične delitve v parlamentu
Predlog zakona je podprla Orbanova stranka Fidesz, skupaj s koalicijskimi krščanskimi demokrati in še nekaterimi desnimi strankami, kot sta Jobbik in Naša domovina. Medtem so poslanci iz opozicijske liberalne stranke Momentum protestirali z igranjem sovjetske himne in metanjem dimnih bomb, kar je simbolično opozorilo na zatiranje svobode izražanja, ki ga prinaša novi zakon.
Odzivi in nasprotovanja
Kritiki vladnega ukrepa trdijo, da gre za poskus pridobivanja skrajno desnih volivcev pred prihajajočimi volitvami. Evropska komisija je že sprožila postopek proti Madžarski zaradi kršenja zakonodaje EU. Prav tako opozarjajo, da zakon krši pravice LGBTIQ+ skupnosti, saj prepoveduje dogodke, ki naj ne bi spoštovali pravice otrok do ustreznega razvoja.
“Ne bomo se ustrašili vlade, ki ima našo manjšino za grešnega kozla,” je odločno izjavil tiskovni predstavnik parade Mate Hegedus.
Neomajnost organizatorjev
Kljub prepovedi in napovedanim kaznim organizatorji vztrajajo, da bodo 28. junija izpeljali 30. parado ponosa. Po besedah Mate Hegedusa je podpora dogodku med ljudmi še vedno močna, saj so pripravljeni plačati globe, če bo to potrebno za izražanje podpore skupnosti.
Širši kontekst in prihodnost
Mednarodna skupnost bo verjetno še naprej pritiskala na Madžarsko, da umakne zakon, ki ga mnogi vidijo kot napad na svobodo izražanja in temeljne človekove pravice. Obenem se postavlja vprašanje, kako bo Madžarska reševala napetosti znotraj države in v odnosih z Evropsko unijo.
Spletno uredništvo