DružbaPolitikaSvet

Ameriški diplomati v iskanju svežih jajc: Pomoč evropskih rejcev

V iskanju rešitve za pomanjkanje jajc v Združenih državah, ki ga je povzročila ptičja gripa, ameriški diplomati iščejo pomoč evropskih rejcev perutnine. V Washingtonu je v petek ameriška ministrica za kmetijstvo, Brooke Rollins, potrdila, da so milijoni jajc že začeli prihajati iz Turčije in Južne Koreje, ter da se pogovori nadaljujejo tudi z drugimi državami. Ta korak je posledica nujne potrebe, saj se je cena jajc zaradi bolezni in posledičnega zmanjšanja števila kokoši nesnic močno zvišala.

Ministrica Rollins je poudarila, da gre za začasen ukrep, saj je cilj, da ameriški rejci znova povečajo proizvodnjo.

“Govorimo o stotinah milijonov jajc, ki jih bomo uvozili kratkoročno,” je dodala.

Bela hiša je že v pogovorih z različnimi državami, da bi zagotovila ta nujni uvoz. V zadnjih tednih so države, kot sta Poljska in Litva, potrdile, da so jih ameriški diplomati kontaktirali z namero po uvozu njihovih jajc.

Vpliv ptičje gripe in politične posledice

Ptičja gripa je povzročila izjemno zmanjšanje števila kokoši nesnic v ZDA, saj so morali kmetje zaklati vsaj 30 milijonov teh ptic. To je povzročilo, da so jajca postala skoraj luksuzna dobrina. Poljska nacionalna zbornica rejcev perutnine, ki jo vodi Katarzyna Gawronska, je izpostavila, da je ključno vprašanje, kakšne finančne pogoje bodo ponudili Američani.

Politične implikacije jajčne krize

Ameriški predsednik Donald Trump, ki se je na začetku letošnjega leta vrnil na položaj, je izkoristil situacijo, da je opozoril na naraščajoče cene osnovnih dobrin v času predsedovanja svojega predhodnika Joeja Bidna. Trump je ministrico za kmetijstvo zadolžil, da poveča ponudbo jajc in zniža cene, kar je v tem trenutku nujna naloga za njegovo administracijo.

Projekcije ameriškega ministrstva za kmetijstvo kažejo, da bi se lahko cene jajc v letu 2025 povečale za dodatnih 41 odstotkov, po že 65-odstotnem dvigu v preteklem letu. To pomeni, da bo vprašanje uvoza jajc in stabilizacije domače proizvodnje še dolgo ostalo v ospredju razprav v ZDA.

 

Spletno uredništvo

Povezane objave

Back to top button