SDS načrtuje novo vlado z 16 ministrstvi: Resnica kot partner?

V Braslovčah se je včeraj odvijalo pomembno srečanje širšega vodstva stranke SDS, kjer so se sestali na zasedanju izvršilnega odbora. Prvak stranke Janez Janša, ki se je udeležil srečanja, ni želel razkriti podrobnosti o morebitnih koalicijskih pogovorih za oblikovanje nove vlade, vendar je poslanec Žan Mahnič optimistično poudaril, da je četrta Janševa vlada “zelo blizu”. Na zasedanju je bilo potrjeno, da bo poslansko skupino še naprej vodila Jelka Godec, ki je izjavila, da se v SDS težkih mandatov ne bojijo.
Na večernem zasedanju izvršilnega odbora SDS so se vidni člani stranke posvetili razpravi o sestavljanju vlade. Po poročanju oddaje 24UR je ključno sporočilo Janeza Janše bilo, da “nikamor se nam ne mudi”, kar kaže na previdnost pri izbiri koalicijskih partnerjev, kot so Demokrati in Resnica. Obstaja možnost, da bo SDS v procesu oblikovanja vlade počakala na drugi krog in v državnem zboru preizkusila večino pri sprejemu prvih zakonskih predlogov.
Neuradni načrti za ministrstva
SDS naj bi skupaj z NSi prevzela pobudo za oblikovanje koalicijskega osnutka, pri čemer je razdelitev ministrstev že v teku. Neuradno se pričakuje, da bo vlada imela 16 ministrstev, od katerih bi jih osem pripadlo SDS, pet NSi in tri Demokratom. Resnico pa neuradno še vedno vidijo kot potencialnega partnerja iz opozicije. Janša je glede sestavljanja vlade ostal skrivnosten in poudaril, da je njegov načrt dati soglasje vodji poslanske skupine in sekretarki poslanske skupine.
Jelka Godec in prihodnji koraki
Jelka Godec je bila ponovno izvoljena za vodjo poslanske skupine SDS. Po seji je izjavila, da se danes o sestavi vladne koalicije niso pogovarjali, saj je najprej potrebno konstituirati državni zbor in ustanoviti delovna telesa. Dejala je, da se v SDS ne bojijo težkih mandatov in izzivov, ki so pred njimi. Na vprašanje o zbranih podpisih za sestavo vlade je odgovorila, da je do ponedeljka še dolgo in da ima podpise svojih poslancev, kadar jih potrebuje.
Politična slikovita sestava
Petkova izvolitev novega predsednika državnega zbora, Zorana Stevanovića iz Resnice, ki ga je podprlo 48 poslancev, že nakazuje obrise nove koalicije. Ocene na političnem parketu kažejo, da ima prvak SDS najboljše možnosti za sestavo vlade, kar potrjujejo tudi izjave vidnih članov stranke.
Spletno uredništvo



