Črna kronikaDružbaSvet

Supertajfun Fung-Wong: Filipini v pripravah na evakuacijo milijona ljudi

Supertajfun Fung-Wong, ki se hitro približuje Filipinom, bi lahko po ocenah vlade ogrozil kar 8,4 milijona prebivalcev, med katerimi jih kar 5,7 milijona živi na obalnih območjih. Vremenoslovci opozarjajo na obilne padavine, ki bi lahko na določenih območjih dosegle do 200 milimetrov in povzročile obsežne poplave.

Po podatkih filipinske meteorološke službe je tajfun danes prešel bližnje območje province Catanduanes na vzhodnem delu države, pri čemer je dosegal največje hitrosti vetra 185 kilometrov na uro in sunke do 230 kilometrov na uro. Pričakuje se, da bo v večernih urah ali v ponedeljek zjutraj dosegel provinco Aurora na severu Filipinov.

Priprave in preventivni ukrepi

V prizadevanjih za preprečitev večje škode so oblasti že prekinile oskrbo z električno energijo v delih vzhodnih provinc, kjer pričakujejo najhujši udar tajfuna. “Ponovno pozivamo javnost, naj se pripravi, upošteva opozorila in izvede preventivne ukrepe, saj se tajfun približuje,” je poudaril namestnik direktorja nacionalnega urada za civilno zaščito, Bernardo Rafaelito Alejandro. Poleg tega je ljudi pozval, naj ostanejo mirni in sledijo navodilom oblasti.

Zaprtje šol in odpovedi letov

V pričakovanju tajfuna bodo v ponedeljek po vsej državi, vključno s prestolnico Manilo, zaprte šole in javne ustanove. Poleg tega je že odpovedanih skoraj 300 letov, kar kaže na obsežne motnje v prometu in logistiki, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Filipine vsako leto povprečno prizadene okoli 20 tropskih ciklonov, kar je značilnost tega dela sveta, navaja nemška tiskovna agencija dpa. Pred le nekaj dnevi je državo prizadel tajfun Kalmaegi, ki je terjal 224 življenj, kar še dodatno poudarja resnost trenutne vremenske grožnje. Prebivalci Filipinov so tako ponovno soočeni z izzivi narave, ki zahtevajo hitro in učinkovito ukrepanje.

 

Spletno uredništvo

Povezane objave

Back to top button