Pahor noče več vard v svoji palači
Predsednik republike Borut Pahor je poslance s posebnim pismom pozval, naj popravijo zakona o javnem redu in nadzoru državne meje. O teh spremembah ureditve bo danes razpravljal odbor za notranjo politiko.
Pahor noče, da bi se ob dnevu odprtih vrat v njegovi palači spet pojavili vardisti v paravojaških uniformah, ki jih mora spustiti noter, kar se mu je zgodilo 8. februarja. Z razlago, da ogrožajo nacionalno varnost na meji s Hrvaško, je vaške straže z uzakonitvijo visokih glob že lani poskušala ustaviti koalicija Marjana Šarca.
Takrat je bilo mogoče slišati, da sta se Šarec in Damir Črnčec, ko nista povabila Janše, maščevala za odločitev komisije za nadzor obveščevalnih služb, ki jo je vodil Matej Tonin (NSi). Ta je, ko jim je šef obveščevalne službe Rajko Kozmelj onemogočil preverjanje kadrovske mape čez lansko poletje zaposlene premierjeve znanke Nataše Hribar, napovedala, da bodo zaposlitev preverili kar v državnem zboru, in to tako, da bodo ob Nataši zaslišali še zaposlene v kadrovski službi Sove, premierja Marjana Šarca, direktorja Sove Rajka Kozmelja, sekretarja za nacionalno varnost Damirja Črnčeca, glavno inšpektorico za javno upravo Lidijo Epohal Vučkovič, župana občine Škofljica Ivana Jordana …
Prvič še z Janšo o POP TV-jevem odkritju Sove
Na prvo sejo sveta za nacionalno varnost pred tem je Šarec Janšo še vabil. Sklicana pa je bila zaradi na POP TV objavljenega posnetka prisluškovanja telefonskemu pogovoru hrvaškega duhovnika Ivana Tolja z direktorjem mednarodnega sklada Ludom Bammensom, v katerem je Tolj poskušal vplivati na to, da POP TV ne bi veliko poročala o tem, kako naj bi hrvaška obveščevalna služba prisluškovala Jerneju Sekolcu in Simoni Drenik, ki sta se prostodušno pogovarjala po nezavarovanih telefonskih linijah. Verjetno je bila vir posnetka Sova.
Kaj so takrat z vsem skupaj oblasti poskušale doseči, še danes ni povsem jasno.
Da so z vardami resne težave, pa je Pahor ugotovil 8. februarju, ko je imel dan odprtih vrat za državljane in je ugotovil, da vstopa v predsedniško palačo vardistom v uniformah ne more prepovedati. Že pred tem so bile težave januarja, ker se je Andrej Šiško z vardisti prišel poklonit spominu na padle partizane na Pohorju, kar je precej vznemirilo vrh SD, na slovesnosti tam pa je bil tudi predsednik Pahor. Na posnetku so vardisti februarja letos pred predsedniško palačo:
Šiška so policisti na Pohorju aretirali, da je do konca odslužil zaporno kazen, na katero je bil ta neuspešni predsedniški, poslanski in županski kandidat obsojen po tem, ko so se na internetu po volitvah leta 2018 pojavili posnetki zamaskiranih mož v na videz ne najboljši kondiciji, kar je sprožilo veliko ogorčenje v velikih medijih in politiki.
Pahorjevo pismo poslancem o težavah z vardami je takšno: